Çukurova Üniversitesi Özel Olimpiyat Oyunları yapıldı

Zihinsel engelli bireyleri, çeşitli spor dallarında diğer bireylerle bir araya getirerek toplumsal hayata katmayı hedefleyen Özel Olimpiyatlar Türkiye, Çukurova Üniversitesi işbirliğiyle 8-9 Mayıs tarihlerinde Çukurova Üniversitesi Özel Olimpiyat Oyunlarını gerçekleştirdi. Adana’daki Çukurova Üniversitesi kampüsünde düzenlenen oyunlar atletizm, masa tenisi ve yüzme branşlarında düzenlendi.

Temelleri 1982 yılında Prof. Dr. Hıfzı Özcan ve Sakıp Sabancı’nın önderliğinde atılan Özel Olimpiyatlar Türkiye, farklı bölgelerde düzenlediği bölgesel bazlı oyunları Çukurova Üniversitesi işbirliğinde 8-9 Mayıs tarihlerinde Adana’da düzenledi.  Atletizm, masa tenisi ve yüzme branşlarında gerçekleştirilen oyunlara 12 farklı ilden gelen 205 özel sporcu katıldı.  Oyunlara antrenörler, öğretmenler ve doktorların yanı sıra Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinden 100 kişilik gönüllü ekip de destek verdi

 

Çukurova Üniversitesi Özel Olimpiyat Oyunları çerçevesinde spor müsabakalarının yanı sıra uzman hekimler tarafından “Sağlıklı Sporcu Taramaları” da gerçekleştirildi. Özel sporcuları antrenman, müsabaka ve sosyal etkinliklerde bir araya getirmeyi hedefleyen Çukurova Üniversitesi Özel Olimpiyat Oyunları’nın ilk gününde; sporcuların seviye belirleme yarışmaları ve sağlık taramaları, ikinci gününde ise yarışlar ve karşılaşmalar düzenlendi.

 

Mehmet Civelek : ’10.000 kişiye dokunarak dev bir aile olmayı hedefliyoruz’

Çukurova Üniversitesi Özel Olimpiyat Oyunları’nın açılışında konuşan Özel Olimpiyatlar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Civelek ‘Zihinsel engelli bireyleri, diğer bireylerle bir araya getirerek, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlamayı amaçlıyoruz. Bu amaçla düzenlediğimiz etkinliğimize 12 farklı ilden 200’ün üzerinde özel sporcumuz katıldı. Hepsi de mükemmel bir performans sergiledi. Antrenörlerimiz, doktorlarımız, öğretmenlerimiz ve Çukurova Üniversitesi’ndeki gönüllülerimizi de hesaplarsak kocaman bir Özel Olimpiyatlar ailesi oluyoruz. Bu sene Özel Olimpiyatlar Türkiye olarak tüm etkinliklerimizle ailemizi daha da büyütüp 10 binin üzerinde kişiye dokunacağız.” dedi

 

 

İl

Katılımcı Kurumlar

Erzincan Sümer Özel Eğitim Mesleki Eğitim
Erzincan Zeynep Mustafa Han Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Uygulama Merkezi
Osmaniye Şehit Uzman Çavuş Mehmet Ulusoy Özel Eğitim Iş Uygulama Merkezi
Adana Geleceğe Umut Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi
Kayseri Melikgazi Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi
Giresun Giresun Özel Eğitim Ilkokulu Orta Okulu Ve Mesleki Eğitim Merkezi
Adana Özel Nuriye Balçik Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi
Kastamonu Hüseyin Üster Özel Eğitim Uygulama Okulu
Sinop Sinop Engelsiz Yaşam Bakim Ve Rehabilitasyon Ve Aile Danişma Merkezi
Kastamonu Kastamonu Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu)
Osmaniye Özel Düziçi El Ele Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi
Kırıkkale Mehmet Işitan Özel Eğitim Uygulama Merkezi Iş Uygulama Okulu
Osmaniye Osmaniye Özel Çocuklar Spor Kulubü Derneği
Adana Niyazi Ekerbiçer Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi
Kırıkkale Mevlüt Hiçyilmaz Işitme Engelliler Ortaokulu
Mersin Mersin Hüseyin Polat Eğitim Uygulama Okulu Ve Iş Eğitim Merkezi Spor Kulubü Derneği
Ankara Etimesgut Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi
Batman Batman Özel Eğitim Uygulama Okulu
Kayseri Kayseri Özel Ilgim Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi
Adana Mavisu Engelliler Sanat Ve Spor Kulubü
Adana Ayas Sanat Spor Kulubü Derneği
Adana Özel Yeni Ayas Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi
Adana Özel Altinel Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi

 

Özel Olimpiyatlar Türkiye Hakkında:

Temelleri 1982 yılında Prof. Dr. Hıfzı Özcan ve Sakıp Sabancı’nın önderliğinde atılan Özel Olimpiyatlar Türkiye, tüm dünyada 170 ülkeye yayılmış 225 kurumu kanalıyla, 4,4 milyon kişiye ulaşan Uluslararası Özel Olimpiyatlar’ın (Special Olympics) Türkiye’deki tek kurumudur. Özel Olimpiyatlar Türkiye, zihinsel engelli bireyleri, diğer bireylerle bir araya getirip, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlamaktadır. Bu şekilde özel sporcuların fizik kondisyonlarını, motor becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, cesaretlerini sergilemelerine, başarılarının mutluluğunu yaşamalarına, toplum ile ilişkilerini güçlendirmelerine yardımcı olmayı ve sosyal hayata katılımlarını artırmayı hedeflemektedir. Detaylı bilgi için http://www.soturkiye.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.