Özel sporcular sahada hünerlerini sergiledi

Özel Olimpiyatlar Türkiye&King Baudouin Vakfı işbirliğiyle gerçekleşen 2. Karma Futbol Turnuvası’nın Gebze ayağı, 8 karma futbol takımının katılımıyla Gebze Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürlüğü ve Gebze Spor Kulübü’nün ev sahipliğinde Gebze Alaettin Kurt Stadı’nda düzenlendi.

Özel Olimpiyatlar Türkiye, her yıl Avrupa Futbol Haftası kapsamında gerçekleştirdiği yerel bazlı futbol turnuvalarına, King Baudouin Vakfı işbirliğiyle düzenlenen 2. Karma Futbol Turnuvası ile devam ediyor. Turnuvanın Gebze ayağı, Gebze Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürlüğü ve Gebze Spor Kulübü’nün ev sahipliğinde Gebze Alaettin Kurt Stadı’nda düzenlendi.

Turnuvada, Gebze Spor Kulübü, Özel Beşyıldız Özel Eğitim Okulu ve Gebze Özel Eğitim ve Uygulama okulu öğrencilerinden oluşan 8 karma futbol takımı yer aldı.

Gebze Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürü Sayın Mücahit Sak açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Gebze ilçesinde gençlerimiz için, diğer kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde yıl boyunca birçok spor faaliyetini gerçekleştiriyoruz. İlçemizin nüfusu yaklaşık 350 bin, bunların arasında 6 bine yakın dezavantajlı birey var. Bizim için spor, bu dezavantajlı bireylerin sosyalleşmesi, topluma dahil ve özgüvenlerini kazanmaları açısından önemli bir araçtır. Özel Olimpiyatlar Türkiye organizasyonu tarafından yürütülmekte olan ‘King Baudouin Vakfı Karma Futbol Projesi’ne Gebze Spor Kulübü ile birlikte destek vermekteyiz. Özel bireylerin, sağlıklı bireylerle aynı futbol takımlarında birlikte mücadele ettiklerini görmek bizi çok mutlu ediyor. Bugünkü turnuvada, özel bireylerin diğer bireylerden farklı olmadıklarını, onların da kazanmak için sahada mücadele ettiklerini gördük. Müdürlüğümüz olarak özel çocuklarımıza destek vermeye her zaman devam edeceğiz” dedi.

Avrupa Futbol Haftası Türkiye’de de kutlanıyor

UEFA’nın desteğiyle ilk kez 2001 yılında 10 bin zihinsel engelli sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen ve giderek çığ gibi büyüyen Özel Olimpiyatlar Avrupa Futbol Haftası, Türkiye’de de kutlanıyor. Bugüne kadar 50 ülkede düzenlenen 450 aktiviteye 55.000 kişi katılım gösterdi. Özel Olimpiyatlar Avrupa Furbol Haftası’nın bu seneki teması ‘ fit ol ve sağlıklı hayat sitilini benimse’… Özel Olimpiyatlar Türkiye, düzenlediği karma futbol aktiviteliyle tüm dünyada düzenlenen Özel Olimpiyatlar Avrupa Futbol Haftası kutlamalarını Türkiye’de gerçekleştiriyor.

Karma Futbol Projesi Hakkında:

Karma Futbol Projesi, 2014-2016 yılları arasında Özel Olimpiyatlar Avrupa – Avrasya Merkez Ofisi ile King Baudouin Vakfı tarafından, zihinsel engelli ve sağlıklı bireyleri antrenman ve müsabakalarda bir araya getiren ve düzenlenecek olan futbol turnuvalarında birlikte mücadele etmelerini sağlayan bir kaynaştırma projesi olarak Özel Olimpiyatlar Türkiye programında uygulanmaktadır.

Projenin Amacı, ‘Özel Sporcu’ların sağlıklı bireyler ile spor alanı ve dışında aynı ortamı paylaşmasına olanak sağlamak, zihinsel engelli bireylerin yaşıt sağlıklı bireyler ile iletişim ve uzun süreli arkadaşlık kurulmasına imkan vermek, antrenmanlar ve müsabakalar esnasında yetenek ve beceri düzeylerini daha üst düzeye taşımak, özel sporcuların takım içinde sürekli bir rol almasını sağlamak, bir grubun parçası olduğunu hissettirmek bu sayede cesaret ve özgüvenleri arttırmak, toplumdaki aktivitelere sağlıklı bireyler ile beraber katılma deneyimini kazandırmaktır.

Proje, Malatya, Kayseri, İzmir/Ödemiş, Manisa/Salihli, Zonguldak, Kocaeli/Gebze ilçelerinde uygulanmaktadır. Proje belirtilen illerde Yeni Malatya Spor Kulübü, Zonguldak Saray Spor Kulübü, Kayseri Koca Sinan Şimşek Spor Kulübü, Gebze Spor Kulübü ve Salihli Belediye Spor Kulüpleri tarafından desteklenmektedir.

Özel Olimpiyatlar Türkiye Hakkında:
Temelleri 1982 yılında Prof. Dr. Hıfzı Özcan ve Sakıp Sabancı’nın önderliğinde atılan Özel Olimpiyatlar Türkiye, tüm dünyada 170 ülkeye yayılmış 225 kurumu kanalıyla, 4,4 milyon kişiye ulaşan Uluslararası Özel Olimpiyatlar’ın (Special Olympics) Türkiye’deki tek kurumudur. Özel Olimpiyatlar Türkiye, zihinsel engelli bireyleri, diğer bireylerle bir araya getirerek, sporu bir araç olarak kullanıp, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlayarak, fizik kondisyonlarını, motor becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, cesaretlerini sergilemelerine, başarılarının mutluluğunu yaşamalarına ve spor dışında çeşitli etkinliklerle toplumla ilişkilerini güçlendirerek sosyal hayata katılımlarını artırmayı hedeflemektedir. Detaylı bilgi için http://www.soturkiye.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.