2023 Berlin Dünya Yaz Oyunları öncesi basın toplantısı gerçekleştirildi.

ÖZEL OLİMPİYATLAR 2023 DÜNYA YAZ OYUNLARI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

 

17-25 Haziran tarihlerinde Almanya’nın Berlin kentinde yapılacak olan Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunlarına katılacak olan Özel Olimpiyatlar Türkiye takımı son hazırlıklar için İstanbul’da kampa girdi. Uluslararası Olimpiyatlar programı çerçevesinde 4 yılda bir yapılan Dünya Yaz Oyunlarına katılacak olan Özel Olimpiyatlar Türkiye takımı basına tanıtıldı.

 

Toyota Türkiye’nin Ana Sponsorluğunu üstlendiği Özel Olimpiyatlar Türkiye 3X3 karma basketbol, yüzme, atletizm ve bocce dallarında 4 kadın 7 erkek sporcu ile mücadele edecek.

 

TÖSSED Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Sabancı Berlin’de yapılacak Dünya Yaz Oyunları için heyecanlı olduklarını, çok iyi çalıştıklarını ve mücadeleye hazır olduklarını belirterek şöyle konuştu:

“Sporun birleştirici gücünden yararlanarak özel eğitim gereksinimi olan bireyleri diğer bireylerle bir araya getiriyor, çeşitli spor dallarında düzenli proje ve etkinlikler düzenliyoruz. Spor sayesinde onların fizik kondisyonlarını, motor becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, cesaretlerini sergilemelerine, başarılarının mutluluğunu yaşamalarına olanak sağlıyoruz. Özel eğitim gereksinimi olan bireylere spor aracılığı ile yepyeni bir kimlik kazandırıyor onları birer özel sporcuya dönüştürüyoruz. Özel sporcular sadece sportif etkinliklerde değil birçok sosyal etkinlikte de engelsiz bireylerle bir araya geliyor, toplumla bütünleşiyor, aradaki önyargıları ortadan kaldırıyor. Bu açıdan Berlin’de düzenlenecek Özel Olimpiyatlar Dünya Oyunları, dünyanın en büyük uluslararası zihinsel engelli sporcular etkinliği olarak bu açıdan önemli.190 ülkeden özel ve partner sporcular olmak üzere 7 binin üzerinde sporcu Berlin’de mücadele edecek. Aralarında Özel Olimpiyatlar Türkiye sporcularınında bulunmasından dolayı gurur duyuyoruz.’’

Özel Olimpiyatlar Türkiye sporcularının, Avrupa Oyunları’nda kazandıkları başarılara değinen Sabancı, sporcuların Dünya Oyunları’nda her zaman çok iyi yarıştıklarını ve ülkemizi çok iyi temsil ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“Biz, Özel Olimpiyatlar Türkiye olarak dünyada çeşitli spor branşlarında başarılara imza atıyoruz. Özel Olimpiyatlar Türkiye sporcuları, katıldıkları yarışmalar da elde ettikleri başarılarla ülkemizi gururlandırıyorlar. Biz de her zaman sporcularımıza desteklerimizle onların yanında olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Özel Olimpiyatlar Türkiye başkan yardımcısı Tamer Oyguç, Berlin için hazırlık sürecinin çok güzel geçtiğini ifade etti. Oyguç eski milli bir sporcu olarak Berlin’de açılış töreninde kafile ile birlikte yürüyecek olmaktan büyük mutluluk duyacağını sözlerine ekledi. Ardından Berlin Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları için çok heyecanlı olduklarını belirten Oyguç, Özel Olimpiyatlar Türkiye sporcularına emek vermek ve Berlin yolunda onlara destekçi olmanın çok değerli olduğunu belirterek, Özel Olimpiyatlar Türkiye ailesinin içerisinde olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin ana sponsoru Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, markanın uzun zamandır global çapta olimpiyat sponsorluğunu sürdürdüğünü belirterek “Toyota Türkiye olarak özel olimpiyatların ana sponsoru olarak destek vermeye devam ediyoruz. Toyota, olimpiyat ruhuyla çok paralel bir felsefeyi temel anlayış olarak benimsiyor. Toyota’nın hem ürün geliştirmesinde hem de hizmet anlayışında bu ruh yatıyor. Olimpiyat ruhu dediğimiz şeye baktığımızda kazanmaktan daha önce gelen şey katılmak ve tamamlamaktır. İşte tam da burada Toyota’nın disiplinine çok benzetiyoruz bu olguyu. Olimpiyat ruhuyla markamızın duruşu çok örtüşüyor” dedi.

Bozkurt, Özel Olimpiyatlar Türkiye iş birliği ile farkındalık yaratmayı amaçladıklarını da kaydederek “Türkiye’ye baktığımız zaman zihinsel engeli olan ve dezavantajlı durumda bulunan gençlerimizi, çocuklarımızı spora çekmek en önemli konulardan biri. Onların hareket halinde ve hayata dahil olmaları yani mobil olabilmesi bizim felsefemizle çok uyuşuyordu. Biz o nedenle bu konuda başından beri iş birliği içerisinde çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Tössed Ülke Direktörü Murat Ağca uzun zamandır hazırlandığımız Berlin Dünya Yaz Oyunları’nda hedefimizin yüksek olduğunu belirtti. Dünya Yaz Oyunları’nda 11. Kez katılacak olan Özel Olimpiyatlar Türkiye takımına Berlin’de destek olacaklarını ve ülkemize madalya ile döneceklerine inandığını ifade etti. Son olarak Özel Olimpiyatlar Türkiye Berlin kafilesini ve Berlin’e katılacak sporcuları tanıtan Ağca, Özel Olimpiyatlar Türkiye Berlin Ekibi’ne başarılar dileyerek, onların yanında olmaktan gurur duyduklarını belirtti.

2023 Haziran ayında 16. kez yapılacak olan Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları’na Almanya ilk kez ev sahipliği yapacak. Özel Olimpiyatlar Türkiye takımı ise 11. kez mücadele etmeye hazırlanıyor. Uluslararası Özel Olimpiyatlar programı çerçevesinde her 4 yılda bir Uluslararası Yaz ve Kış Oyunları ve yine 4 yılda bir Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika Özel Olimpiyat Oyunları gerçekleştiriliyor. Her ülkenin Ulusal Oyunları ise 2 yılda bir düzenleniyor.

17 Haziran’da Dünya Yaz Oyunları’nın açılış töreninin Berlin’de yapılmasının ardından 2023 Özel Olimpiyatları resmen başlamış olacak. Özel Olimpiyatlarda mücadele 25 Haziran günü sona erecek. Tüm dünyadan özel ve partner sporcuların katılacağı organizasyonda gözler Berlin’de olacak.