Karabük de ‘Oyun Birlikte, Hayat Birlikte’ dedi

Özel Olimpiyatlar Türkiye ve Karabük Üniversitesi’nin iş birliğiyle düzenlenen Karabük Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları, 92 özel ve partner sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi. Birlikte yarışıp eğlenmenin keyfini yaşayan özel ve partner sporcular, gün sonunda madalya kazanma mutluluğunu da paylaştı.

 

Dünyanın en yaygın sivil toplum kuruluşu ve en büyük amatör spor organizasyonlarından biri olan Special Olympics’in bir parçası olarak faaliyet gösteren Özel Olimpiyatlar Türkiye, özel eğitim gereksinimi olan bireyler için düzenlediği etkinliklerine Karabük Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları ile devam etti.

 

Karabük Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen oyunlarda özel ve partner sporcular atletizm ve karma futbol branşlarında performans sergiledi. 92 özel ve partner sporcunun katıldığı etkinliklerde antrenörler, öğretmenler, doktorlar ve gönüllülerle birlikte toplam katılımcı sayısı 300 kişiye ulaştı.

 

Ünsür : “Özel ve partner sporcularımız tek yürek oluyor, oyun birlikte, hayat birlikte diyor.”

 

Özel Olimpiyatlar Ülke Direktörü Didem ÜNSÜR oyunlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Özel çocuklarımızı sosyal hayatın içine çekebilmek amacıyla düzenlediğimiz etkinlikler Karadeniz Bölge Oyunları ile devam ediyor. Çocuklarımızın yaşıtlarıyla kaynaştıkları, birlikte yarışıp yine beraberce kazanmanın mutluluğunu yaşadıkları bir ortam yaratmaktan dolayı mutluyuz. Ailemiz her geçen gün büyüyor. Ortak amacımız, onlar hakkındaki önyargıları yıkıp aslında aralarında hiç fark olmadığını göstermek. Bu çocuklarımız kendilerine fırsat verildiği takdirde hayatı ve oyunu nasıl birlikte güzelleştirdiklerini herkese kanıtlıyorlar. Hep birlikte yüksek sesle hayat birlikte, oyun birlikte diyorlar. Hem kendileri mutlu oluyor hem de bize gelecek için umut veriyorlar” şeklinde konuştu.

 

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik POLAT da Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin çalışmalarını ilgi ve takdirle takip ettiklerini belirterek, “Özel çocuklarımızı, eğitmenlerini ve Özel Olimpiyatlar Türkiye gönüllülerini üniversitemizde ağırlamaktan mutluluk duyduk” diye konuştu.

 

Tüm sporcular sağlık taramasından geçirildi.

Özel sporcuları antrenman, müsabaka, sosyal etkinliklerde bir araya getirmeyi hedefleyen Karabük Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları özel ve partner sporculara diş branşında yapılan sağlık taramalarıyla başladı. Açılışın ardından sporcular oyunlarda doyasıya eğlendi.