Minik Sporcular Projesi

Minik Sporcular Projesi yürüttüğümüz en tatlı projelerimizden birisi… Kurulduğumuzdan bu yana hep 8 yaş ve üzeri özel sporcular projelerimize dahil olurken bu projemizle ilk defa 2-7 yaş arasındaki özel ve partner sporculara da dokunmaya başladık. Proje ile 2-7 yaş arası özel eğitim gereksinimi olan ve olmayan çocukları buluşturuyor, temel motor becerilerini geliştirmeye yönelik, eğitici oyun odaklı vakit geçirmelerini sağlıyoruz. Proje ile bu minik sporcuların temel motor becerilerini geliştirmenin yanı sıra önyargıların küçük yaşta ortadan kaldırılması ve toplumda bir arada yer alabilme becerilerinin geliştirilmesini de hedefliyoruz. Aynı zamanda uzun vadeli hedeflerimiz arasında, bu minik sporcuları ileride spor branşlarımıza katılacak birer özel sporcu haline dönüştürmek de var.

Proje, Özel Olimpiyatlar’ın bulunduğu birçok ülkede uygulanıyor. Türkiye’de ise projeyi kendi kültürel, toplumsal ihtiyaçlarımız ve çocukların ihtiyaçlarına göre şekillendirmek üzere 2016 yılında 11 haftalık pilot bir uygulama gerçekleştirdik. Pilot uygulama süresince özel rehabilitasyon merkezlerinden gelen 17 minik özel sporcumuz ve yaşıtları olan 21 minik partner sporcu gönüllülerimizin yardımlarıyla hem eğitsel oyunlar oynadı hem de eğlenceli vakit geçirdi.

Bu başarılı pilot uygulamanın ardından 2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılının Kasım ve Aralık aylarında proje liderlerini İstanbul’da toplayarak eğitmen eğitimi verdik. Minik Sporcular Projesi için gerekli olan malzeme ve dokümanları paylaştık. Her iki dönemde de 8 hafta olmak üzere hazırlanan Minik Sporcular programı Türkiye’nin 15 farklı ilinde hayata geçirildi. Üniversiteler ya da özel eğitim anaokulları bünyesinde uygulanan bu proje 2018-2019 eğitim ve öğretim yılına da başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Projenin Yürütüldüğü İller

 

Proje Koordinatörü: Metehan Cengiz – mcengiz@soturkiye.org.tr